Zirai İlaç Talimatnamesi

Zirai

Mücadele İlaçları

Kullanım Talimatnamesi

İnsan Ve Çevre Sağlığı Yönünden Tarım Alanlarında Zirai Mücadele İlaçlarına Karşı Alınması Zorunlu Önlemler

Tarım alanlarında hastalık ve zararlılara karşı kullanılan zirai ilaçlar tavsiye edildikleri şekilde kullanıldıkları ve depolandıkları takdirde insan ve çevre sağlığı yönünden problem olmamakla birlikte bilinçli bir şekilde kullanılmadıklarında tehlikeli boyutlara yol açabilir.

EtiketUrun * Önce etiketi okuyunuz. Tavsiye edilen ürünlerin dışında kullanılması kesinlikle yasaktır.

İlaçların depolaması hakkında gereken önlemler:

Zirai ilaçlar orijinal ambalajlarında mutlaka kilit altında, gıda maddelerinden uzakta, serin ve kuru yerlerde çocukların ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır.Boş ilaç ambalajları ise usulüne uygun olarak imha edilmelidir.Yani boş ilaç ambalajları rastgele biçimde yakılmamalı, cam ve plastik şişler uygulama yerinde bırakılmamalıdır.

IlacDepolama

Zirai İlaçların Hazırlanması

Zirai ilaçlar kesinlike gıda maddelerinin bulunduğu veya mutfak ahır gibi ortamlarda hazırlamayınız. Zirai ilaçların hazırlanması esnasında kesinlikle yemek kapları veya mutfakta kullanılan malzemeler kullanılmamalıdır. Zirai ilaçlar etiketinde belirtilen talimatlara göre hazırlayınız ve kullanınız. Süspansiyon ve Emülsiyon ilaçlar çok iyi karıştırılmalıdır. İlaçların hazırlanması esnasında mutlaka maske takılmalıdır. Ayrıca ilaçları hazırlamak ve uygulamak için solventlerden etkilenmeyen özel giysiler ve eldiven bot gibi malzemeler kullanılmalıdır.

IlacHazirlama

İlaçların kullanma esnasında alınacak önlemler:

İlaçlama esnasında kesinlikle hiçbirşey yenilmemeli ve içilmemelidir. Koruyucu elbiseler sık sık değiştirilmelidir. Zirai ilaçlar kullanılırken sigara içilmemelidir. Bilhassa kullanma esnasında alkollü içeceklerin kullanılması çok tehlikelidir. İlaçlamadan önce ve sonra eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.

IlacKullanimOnlem

İlaçlar asla deriye ve göze temas ettirilmemelidir. Herhangi bir şekilde temas etmesi halinde bol su ve sabunla yıkanmalıdır. İlaçlama aletlerinin memeleri üfleyerek açılmaya çalışılmamalıdır. İlaçlama esnasında buhar veya tozun çevreye bulaşmasından kaçınılmalıdır. Rüzgara karşı atılmamalıdır. Arılara karşı zehirli olan ilaçlarla çalışırken özen gösterilmelidir. Artan ilaçlar akarsu, dere göl gibi sulara bulaştırılmamalıdır.

IlacKullanimOnlem2

Zirai ilaçların uygulanması esnasında mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması veya diğer rahatsızlıklar meydana gelirse derhal iş durdurulmalı elbiseler değiştirilmeli ve doktor çağırılmalı veya en yakın hastanaye müracat edilmelidir. Ayrıca Zirai Mücadelede kullanılan ilaç etiketide doktora birlikte götürülmelidir.


ZEHİRLENME ANINDA ALINACAK İLKYARDIM TEDBİRLERİ

Zehirlenme Belirtileri:
Baş ağrısı, aşırı yorgunluk, huzursuzluk, kusma, yüksek ateş, terleme,solunum zorluğu, morarma, kalp'de ritim bozukluğu, cilt ve göz kapaklarında titreme, konuşma güçlüğü, görme bozukluğu, reflekslerin bozulması, göz kızarması, göz bebeklerinin küçülmesi, ishal bayılma ve koma şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Ilacın çeşidine göre bunların biri veya birkaçı birlikte görülebilmektedir.

Böyle bir durumda:
Hastanın uygulama yerinden uzaklaştırılması gereklidir.
İlaçlı giysiler üzerinden çıkarılmalı ve deriye bulaşmışsa bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
Ağız yoluyla zehirlenme olduysa, hastanın ılık su, tuzlu su, sabunlu su yardımıyla kusturulması sağlanmalıdır. Eğer buda mümkün değilse boğazına parmak sokularak kusturulması sağlanmalıdır.
Solunum yavaşlamışsa suni teneffüs yaptırılmalıdır.
Hasta çırpınma halinde ise dilini ısırmaması için çenelerinin arasına temiz bir belze sert bir cisim yerleştirilmelidir.
Hastanın başı yana dönük olarak yatırılmalıdır.
Sıcak tutulmalıdır.
Hasta en kısa sürede hastaneye ulaştırılmalı ilaç ambalaj veya etiketi beraberinde doktora götürülmelidir.

ZehirlenmeAninda

Yükleniyor